Ara
İLAHİYAT FAKÜLTESİ

Emekli Sayın Mustafa TÜRKGÜLÜ Hocamıza Vefa Ziyareti

03.11.2021 06:00

Fakültemiz emekli öğretim üyelerinden Sayın Mustafa Türkgülü Hocamıza, Dekanımız Prof. Dr. Veysel ÖZDEMİR ve dekan yardımcılarımızın bulunduğu bir heyet ile vefa ziyareti gerçekleştirdik. Ziyaretten oldukça memnun kaldığını belirten Hocamızın değerli ilmi tecrübelerinden faydalanma imkanı bulduk. Öğrencilerimizle buluşma sözü aldığımız Hocamıza teşekkür ediyoruz.

 

Hocamızın Özgeçmişi

12.01.1939 tarihinde Elazığ merkez Bahçekapı (Şintil) Köyü’nde doğdu. İlköğrenimini bu köyde, ortaöğrenimini ise Elazığ İmam-Hatip Okulu’nda yaptı. 1961 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ne kaydoldu. 1965’de buradan mezun olunca Elazığ İmam-Hatip Okulu meslek dersleri öğretmenliğine atandı. Arkasından sırasıyla Gerede ve Elazığ İmam-Hatip okullarında müdürlük, 1972 yılından itibaren de Erzurum Yüksek İslâm Enstitüsü’nde Kelâm ve İslâm Düşüncesi öğretmenliği yaptı. 1976 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı Personel Dairesi Başkanı oldu. Bu arada Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığı görevini de üstlendi.

1978 yılında Fırat Üniversitesi’ne intisap etti ve uzunca bir süre Fakülte Sekreterliği görevi yürüttü. 1996 yılında ise aynı üniversitenin İlahiyat Fakültesi’nde Kelâm Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi kadrosuna atandı. 16 Ağustos 2001 tarihinde de bu görevini sürdürürken kendi isteği ile emekli oldu.